Jak tapetovat

bg bg spacer
go to photo gallery
main page
about me
memories
interests
news
navod

Veškeré návody a tipy zde uvedené jsou pouze informativního charakteru. Vždy důsledně dodržujte návody výrobců na jednotlivých balení tapet a lepidel.


K úspěchu během pouhých tří kroků: netkané tapety - Je to tak jednoduché!
Chcete-li ušetřit čas a zjednodušit si práci, vybíráme si netkané tapety VLIES. Na rozdíl od papírových tapet zde zkracujeme dobu aplikace o máčení tapet. Lepidlo na VLIES tapety se aplikuje přímo na zeď. Na samotnou roli se lepidlo neaplikuje. Tapeta se nanese na zeď a po uhlazení a vytlačení bublin je hotovo!
Ne nadarmo se prodává v obchodech nejvíce netkaných tapet - vlies.U všech ostatních typů papírových tapet je dobré držet se pěti zlatých pravidel pro tapetování, pro optimální výsledky bez nevzhledných mezer, boulí, bublin nebo vrásek.

Před lepením nových tapet odstraňte staré tapety.
Zavřete okna a dveře, aby nevznikal průvan.
Vypněte topení.
Tapeta by měla být dostatečně promočená.
Tapetujte od kraje ke kraji.

Myslete na to, že mokré lepidlo rozšíří tapetu. Role měří asi 53 cm v suchém stavu, po máčení asi cca 54 cm na šířku. Je zde nárůst asi o 1 cm. Vhodný čas pro dokonalé promáčení a vniknutí lepidla do tapety je od 8 do 12 minut.
Při překročení tohoto času a nadbytečného promáčení tapety dochází k tomu, že lepidlo na stěně schne rychleji než lepidlo na tapetě. Tapeta se nevrací do původní velikosti a dochází k pnutí mezi tapetou a stěnou.
Naopak topení, teplo nebo staré tapety na podkladu mohou způsobit, že tapeta schne rychleji než podklad. Pak se rozevírají mezery mezi tapetami a tapeta nedrží.
Pokud jste papírové tapety nenechali dostatečně promáčet, pak materiál tapety roste na zdi. A tak pak tvoří nevzhledné vrásky nebo se vyboulí u švů, později jde toto opravit velmi těžko a vznikají zbytečné škody.

Chceme upozornit, že všechny tyto rady jsou obecné a je potřeba se vždy bezpodmínečně řídit návodem výrobce na lepidle a na samotné tapetě.

Speciální typy:

Krok 1: Výrobní číslo


Vždy si zkontrolujte výrobní číslo – šarži role tapety. Je nutné tapetovat stěnu stejnou šarží tapet, jelikož nikdy nelze vyloučit barevné odchylky při výrobě různých šarží tapet.
cislo-tapety-sarze

Krok 2: Příprava podkladu


Podkladová plocha se definuje jako pevná nosná konstrukce, na kterou se přilepí tapeta, bordura, nebo na kterou se uchytí dřevěný obklad. Součástí základu není jen nosná stěna (zdivo nebo stavební panely), ale i různé vrstvy (včetně krycích) jako jsou izolace, omítky, stěrkové plochy, barvy nebo jiné nátěry, někdy i staré tapety.
Důležitými vlastnostmi, které jsou při tapetování rozhodující, jsou pevnost a nasákavostpodkladové plochy. Podle nasákavosti rozlišujeme vrstvy schopné absorbovat vlhkost neboli vrstvy savé(např. beton, dřevo, přírodní kámen, cihla, sádrokarton) a vrstvy hutné, nesavé(např. plast, kov, linoleum). Protože se tapetování obvykle provádí jen na savých površích, je nutné zvýšit nasákavost nesavých povrchů (např. odstraněním barevné vrstvy, omítnutím, přestěrkováním atd..). Tím se výrazně zvýší spolehlivost tapetování. Pokud není možné zvýšit nasákavost, je nutné zvolit takový typ tapety, který umožňuje odpařování vlhkosti lepidla přes strukturu tapety.
Špatný základ, holé neštěstí
Podkladová plocha musí být hladká, s dobrou nasákavostí, bez prasklin, nesmí obsahovat látky omezující přilnavost a musí být dostatečně pevná. O těchto vlastnostech se musíme přesvědčit ještě před tapetováním.
Pozor na kvalitu omítky
Pokud potřebujeme odhadnout kvalitu omítnuté plochy, stačí po ní lehce přejet dlaní. Pokud se na prsty přilepí zrnka prachu, pevnost není dostatečná. Obdobný test můžeme provést i s lepicí páskou.
Ověřte si vlhkost vaší omítky
Pokud nemáte k dispozici vlhkoměr, nalepte fólii o ploše cca 0,5 m2 na stěnu pomocí lepicí pásky. Přibližně po 24 hodinách ji odstraňte. Pokud pozorujete na vnitřní straně fólie kondenzovanou páru nebo pokud plocha ztmavne, znamená to, že omítka je nadměrně vlhká. V takových případech je nutné vyčkat než vyschne nebo vytopit místnost pomocí tepelného zářiče, aby se schnutí urychlilo.
Nezapomeňte na nasákavost
Před zahájením prací proveďte test nasákavosti. Na zeď štětcem nebo rozprašovačem nastříkejte vodu. Pokud je nasákavost povrchu dobrá, základová plocha pod vlivem vody změní po krátkém čase barvu. Pokud je nasákavost příliš vysoká, plocha rychle ztmavne. V tomto případě je nutné použít hloubkový penetrační nátěr.
Pryč se skvrnami
Mastné, olejové a dehtové skvrny musíte odstranit z povrchu před tapetováním. Mohou způsobit skvrny na tapetě a navíc na takto znečištěnou plochu lepidlo ani tapeta nepřilne.
Vyplňte praskliny
Pokud se na stěně nachází praskliny, je třeba je vyplnit pružným spárovacím materiálem, např. stěrkovými hmotami na sádrové bázi jako například Metylan Crack Filler.
priprava-povrchuKrok 3: Výběr a příprava lepidla


Držte se při výběru a přípravě lepidla návodu výrobce na tapetě a návodu výrobce na samotném lepidle.
priprava_a_nanaseni_lepidla

Krok 4: Stropní plochy


Obecným pravidlem při lepení tapety je, že tapeta jde pryč od světla. Tj. začíná se na stropě směrem od okna do středu místnosti. Vyznačte si pomocí vodováhy dva body ve vzdálenosti 50 cm v jedné lince od paralelní zdi. To zaručí, že další pásy budou vždy v rovině, i když není stěna rovná. Nalepte první pás podél linky a nechte vždy na začátku lehký přesah pásu tapety, přejeďte pás pomocí pěnového válečku a vyžeňte bubliny a nerovnosti. Pomocí plastové špachtle přimáčkněte přebytečnou roli do rohu nebo na zeď a ořízněte nožem.
dao_page_251_html_file__deckenflaechen_kanten_schneidendao_page_251_html_file__deckenflaechen_messendao_page_251_html_file__deckenflaechen_schlagschnur

Krok 5: Stěny


Pro stěny platí pravidlo jako pro stropy. Pomocí vodováhy naznačte kolmici pro první pás. Ta zaručí, že všechny následující pásy budou nalepeny rovně. Umístěte horní část prvního pásu až ke stropu s přesahem a srovnejte s načrtnutou kolmou linií. Pomocí pěnového válečku vytlačte všechny bubliny a vyrovnejte vrásky. U dalších pruhů nalepte, srovnejte okraje a pomocí válečku odstraňte všechny bubliny a vrásky.
V oblasti, kde se napojuje strop se stěnou, přitiskněte přebytek tapety, vyhlaďte pomocí stěrky a nože opatrně ořízněte.
dao_page_255_html_file__wandflaechen_wasserwaagedao_page_255_html_file__wandflaeche_einlegendao_page_255_html_file__wandflaeche_ansetzen
dao_page_255_html_file__wandflaeche_moosgummirolledao_page_255_html_file__wandflaeche_kanten_abschneiden

Krok 6: Rohy


Pokud používáte vliesové tapety, tak se dostanete ke svému prvnímu vnitřnímu rohu velmi rychle. Pruh tapety ustřihněte tak, aby přesahovala na další stěnu o cca 2 cm. Tento přesah tapety nastřihněte na několika místech. Zbytek prhu nebo nový pruh se nyní přiloží na tento přesah. U tapet se silnou strukturou tapetujte do rohu s malým přesahem.
dao_page_256_html_file__inne_aussenecken_anlegendao_page_256_html_file__inne_aussenecken_leiste

Krok 7: Okna


Zpravidla se začíná pruhem na jedné straně okna. Necháme dostatečný přesah tapety na straně okna. Tento přesah pečlivě ořízneme pomocí nože. Můžeme ho použít na špaletu okna.
dao_page_253_html_file__fenster_ueberstanddao_page_253_html_file__fenster_eckschnittdao_page_253_html_file__fenster_ueberstaende

Krok 8: Radiátory


Nikdy netapetujeme za samotným tělesem radiátoru! Vždy zvolte pohledově vhodnou linku zakončení role tapety u radiátoru.
dao_page_254_html_file__heizkoerper_messen

Krok 9: Dveře


Dveře tapetujeme vždy pouze z jedné strany. Nikdy je netapetujeme ze dvou stran. Nikdy byste nedosáhli napojení vzoru. Tapetujeme vždy s přesahem, který po nalepení pásů opatrně pomocí nože podél zárubní odstraníme.
tueren

Krok 10: Zásuvky a prostupy


Před samotným tapetováním je nutné se ubezpečit, že jsou samotné elektrické obvody vypnuty. Následně odmontujte rámečky vypínačů, pokud je to možné. Samotný pás tapety přelepte přes odkryté spínače zásuvek a vypínačů. Následně pomocí nože proveďte křížový řez v oblasti vypínačů a zásuvek. Po zaschnutí tapet pomocí nože vyřízněte tapetu z prostoru vypínače nebo zásuvky tak, aby samotný rámeček kompletně zakrýval výřez. Tímto postupem dosáhnete perfektního pohledového efektu tapetování.
dao_page_252_html_file__aussparungen_1vybrani_vyrez

Krok 11:

Vliesové tapety
Vliesové tapety se zpracovávají technikou lepení přímo na stěnu. Speciální lepidlo určené pro lepení tohoto druhu tapet nanesete pomocí válečku nebo tapetovací štětky přímo na stěnu a přímo na toto lepidlo přikládáte suché předem připravené pásy vliesové tapety. Výhoda tohoto materiálu - tapety je, že během lepení lze manipulovat a korigovat samotnou tapetu pro navázání vzoru a to bez poškození tapety.
Alternativně lze samotnou tapetu natřít na tapetovacím stole a následně bez nutné doby pro máčení lze tapetu aplikovat na stěnu.
rady

 

Home | Facebook | Napište nám | Inzerce | Odkazy

Copyright © Jaktapetovat.cz

Obsah webových stránek je chráněný autorským právem. Upozorňujeme uživatele,
že v případě zájmu o reprodukci či jiné použití obrázků, grafiky a textů z
těchto webových stránek, je potřeba získat svolení od provozovatele těchto stránek.